Ako sa zrodili "Skinnersky"
Príbeh ponožkotopánok Skinners je príbehom mladého muža Petra, ktorý opustil právničinu, odišiel do Nórska robiť kuchára a vrátil sa domov s rozhodnutím založiť firmu na výrobu ponožkotopánok.
„Heuréka“
„Celé to začalo, keď som pracoval v Nórsku, a ako väčšina ľudí si lámal hlavu, čo si zabaliť so sebou na cesty. Zatiaľ čo do prvej polovice batohu sa zmestila ultraľahká bunda, funkčné uteráky a expedičné jedlo, celú druhú polovicu zaberali neskladné rezervné topánky. Myšlienka vytvoriť kompaktnú, ľahko prenosnú obuv ma osvietila jednak vďaka mojej vlastnej potrebe, ale hlavne aj vďaka kamarátovi, ktorý si v Nórsku poranil nohu a nemohol ju dostať do normálnej topánky. Aj keď sa mu to nakoniec podarilo, cítil sa v nej nepohodlne a vlhkosť v nej zabraňovala hojeniu.“
Aby kamarátovi pomohol a on sa mohol s nohou pohybovať voľne ale zároveň dostatočne ochránený pred nevyspytateľným nórskym počasím, vyzbrojil sa Peter ihlou, niťou a zvyškami materiálov z neďalekej stavby a dal sa do diela...
Ihla, útržky stavebných materiálov (a pivo) = dokonalý recept na prototyp
Ešte tej noci šiel Peter prototyp na vlastnej koži vyskúšať von, aby porovnal rozdiel oproti pohybu v normálnych topánkach a chodením bez topánok: „Vyskúšal som každý povrch, ktorý som našiel (štrk, asfalt, mokrú trávu, krovie, črepy, korene a ďalšie) . Výsledok bol fantastický! Pripadal som si, akoby mi chodidlo upgradovali... akoby som si navliekol oblek z nanovlákien. Prototyp mi umožnil pohybovať sa voľne, akoby som šiel iba v ponožke, ale chodidlo bolo chránené ako v normálnej topánke. Nemusel som sa báť, na čo šliapnem, alebo aké „prekvapkápko“ na mňa číha v tráve alebo kroví predo mnou. Mal som intenzívny pocit, ako by mi narástla extrémne odolná druhá koža.“
Od nápadu k realizácii
Po návrate domov sa Peter rozhodol opustiť právnickú kariéru a všetok svoj čas venovať novej vášni, Skinners: „Ďalších 10 mesiacov som strávil zdokonaľovaním prototypu. Opustil som garáž svojich rodičov, s priateľkou sme začali jazdiť do tovární a dali dohromady unikátne prepojenie technológií, ktoré nahrádzajú tradičné lepidlá a švy, takže robia Skinners v podstate nerozbitné.“ Niečo také v obuvníckom priemysle ešte nebolo.
„Dokonalosť nie je dosiahnutá vtedy, keď už nie je, čo pridať, ale vtedy, keď už nemôžete nič odstrániť.“
Antoine de Saint-Exupery
Dnes sú ponožkoboty Skinners vyrábané ručne v srdci Európy, za použitia dvojitej vrstvy odolného antiabrazívneho polyméru pôvodom zo Švédska a antibakteriálnych vlákien. „Jednoducho zapájame inovácie do každého kroku…,“ hovorí Peter a pokračuje: „V posledných dvoch rokoch sme si prešli mnohým. Od nápadu, prvých prototypov a naštartovania výroby sme sa dostali až na zbieranie a vyhodnocovanie spätnej väzby od odborníkov a doterajších užívateľov Skinners. Výsledkom tohto procesu je súčasná podoba ponožkotopánok Skinners, na ktorú sme skutočne pyšní.“
To, že sme našli medzeru na trhu, nám opakovane potvrdzujú aj ohlasy vo svetových aj českých médiách. Z tých zahraničných o Skinnerskách pochvalne napísal napríklad magazín Forbes, TechInsider či The Verge, v Českej republike zaujali okrem iného redaktorov na bežeckom portáli Rungo.cz. Tí ich otestovali a napísali recenziu, z ktorej si dovoľujeme uviesť aspoň úryvky:
“Nové Skinners sú ľahké, priedušné a zábavné.”
„Hlavnou výhodou Skinners je bezpochyby ich skladnosť. Jednoducho ich zbalíte do rolky a strčíte do
vrecka.”
„Mám rád chôdzu naboso a chôdza v Skinners pre mňa preto bola veľmi príjemná. Nielenže nikde nič netlačí, ale na nohách nie sú takmer cítiť a pocit voľnosti je tak skoro dokonalý.“
„Ako bežec som najviac Skinners ocenil po dobehu, keď som sa z prepotených topánok mohol prezuť do suchých Skinners a nechať chodidlá regenerovať pri voľnom prechádzaní. Je to neuveriteľne príjemný pocit a je fajn nemať nohy hneď špinavé.“